Regulator pogodowy to obecnie podstawowe wyposażenie kotła kondensacyjnego oraz pompy ciepła.

  Jak działa regulator pogodowy

  Regulator pogodowy w oparciu o temperaturę zewnętrzną i krzywą strat budynku (ustawioną podczas uruchomienia) wyznacza temperaturę wody, która trafia z kotła lub pompy ciepł na układ grzewczy.

  W praktyce wygląda to tak, że dla ustawionej w regulatorze krzywej 1.5 (niebieska linia na wykresie) przy temperaturze zewnętrznej (oś pozioma wykresu) np. 0 stopni Celsjusza na grzejniki trafia woda o temperaturze 55 stopni (oś pionowa), a gdy zrobi się cieplej na zewnątrz i temperatura wynosi 10 stopni, na grzejniki trafia woda o temperaturze 42 stopni.

  Dlaczego warto stosować regulację pogodową

  Najważniejszą zaletą regulacji pogodowej jest osiągnięcie maksymalnej sprawności kotła kondensacyjnego (pompy ciepła) a tym samym najniższych możliwych rachunków za ogrzewanie. Drugą przydatną funkcja jest sterowanie ogrzewaniem a konkretnie temperaturą w budynku w oparciu o krzywą grzewczą. W szczególności jest to przydatna funkcja w układach C.O. o dużej bezwładności cieplnej (ogrzewanie podłogowe, instalacje grzejnikowe o dużej pojemności wodnej).

  Jaką regulację pogodową kupić

  Dobór regulacji pogodowej zależy od rodzaju kotła (pompy) oraz od rodzaju i złożoności instalacji C.O. Np. od ilości obiegów grzewczych oraz naszych wymagań co do kontroli temperatury na poszczególnych poziomach budynku lub w pomieszczeniu

  Niektóre modele kotłów mają wbudowaną regulację pogodową (bez programatora tygodniowego) i inne wymagają regulatora zewnętrznego (przeważnie programator tygodniowy jest wbudowany)

  Problemy z regulacją pogodową – spotykane problemy

  • niedogrzanie całego domu – ustawiona zbyt niska krzywa grzewcza przez instalatora
  • rozpalenie kominka powoduje wyłączenie ogrzewania w całym domu – wyłączyć w regulatorze pogodowym zamontowanym w salonie z kominkiem czujnik , temperatury wewnętrznej,
  • tylko w czasie wietrznych dni spada temperatura w pomieszczeniach – budynek ma wadę – jest podatny na przewiewanie i ciepłe powietrze jest z niego “wydmuchiwane” – należy poprawić wentylacje lub izolację budynku

  Zalecenia końcowe

  • nie wierz w to, że instalator ustawi Ci optymalnie regulator pogodowy
  • zrozum jak działa i samodzielnie dobierz krzywą grzewczą oraz wyłącz korektę w oparciu o czujnik temperatury wewnętrznej.
  • regulator zamontuj w piecu lub koło niego – prowadzenie przewodów do salonu to zbędny wydatek – dobrze nastawiony regulator nie wymaga korekt.
  • zadbaj o zamontowanie czujnika zewnętrznego na ścianie północnej, aby rzetelnie mierzył temperaturę powietrza (a nie ściany)
  • zastanów się, czy oczekujesz indywidualnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Jeżeli tak to zastosuj głowice termostatyczne (dla grzejników) lub dedykowane termostaty elektroniczne (do podłogówki).