Regulator pogodowy to obecnie podstawowe wyposażenie kotła kondensacyjnego oraz pompy ciepła.
Jak działa regulator pogodowy
Regulator pogodowy w oparciu o temperaturę zewnętrzną i krzywą strat budynku (ustawioną podczas uruchomienia) wyznacza temperaturę wody, która trafia z kotła lub pompy ciepł na układ grzewczy.
W praktyce wygląda to tak, że dla ustawionej w regulatorze krzywej 1.5 (niebieska linia na wykresie) przy temperaturze zewnętrznej (oś pozioma wykresu) np. 0 stopni Celsjusza na grzejniki trafia woda o temperaturze 55 stopni (oś pionowa), a gdy zrobi się cieplej na zewnątrz i temperatura wynosi 10 stopni, na grzejniki trafia woda o temperaturze 42 stopni.
Dlaczego warto stosować regulację pogodową
Najważniejszą zaletą regulacji pogodowej jest osiągnięcie maksymalnej sprawności kotła kondensacyjnego (pompy ciepła) a tym samym najniższych możliwych rachunków za ogrzewanie. Drugą przydatną funkcja jest sterowanie ogrzewaniem a konkretnie temperaturą w budynku w oparciu o krzywą grzewczą. W szczególności jest to przydatna funkcja w układach C.O. o dużej bezwładności cieplnej (ogrzewanie podłogowe, instalacje grzejnikowe o dużej pojemności wodnej).
Jaką regulację pogodową kupić
Dobór regulacji pogodowej zależy od rodzaju kotła (pompy) oraz od rodzaju i złożoności instalacji C.O. Np. od ilości obiegów grzewczych oraz naszych wymagań co do kontroli temperatury na poszczególnych poziomach budynku lub w pomieszczeniu
Niektóre modele kotłów mają wbudowaną regulację pogodową (bez programatora tygodniowego) i inne wymagają regulatora zewnętrznego (przeważnie programator tygodniowy jest wbudowany)
Problemy z regulacją pogodową – spotykane problemy
- niedogrzanie całego domu – ustawiona zbyt niska krzywa grzewcza przez instalatora
- rozpalenie kominka powoduje wyłączenie ogrzewania w całym domu – wyłączyć w regulatorze pogodowym zamontowanym w salonie z kominkiem czujnik , temperatury wewnętrznej,
- tylko w czasie wietrznych dni spada temperatura w pomieszczeniach – budynek ma wadę – jest podatny na przewiewanie i ciepłe powietrze jest z niego „wydmuchiwane” – należy poprawić wentylacje lub izolację budynku
Zalecenia końcowe
- nie wierz w to, że instalator ustawi Ci optymalnie regulator pogodowy
- zrozum jak działa i samodzielnie dobierz krzywą grzewczą oraz wyłącz korektę w oparciu o czujnik temperatury wewnętrznej.
- regulator zamontuj w piecu lub koło niego – prowadzenie przewodów do salonu to zbędny wydatek – dobrze nastawiony regulator nie wymaga korekt.
- zadbaj o zamontowanie czujnika zewnętrznego na ścianie północnej, aby rzetelnie mierzył temperaturę powietrza (a nie ściany)
- zastanów się, czy oczekujesz indywidualnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Jeżeli tak to zastosuj głowice termostatyczne (dla grzejników) lub dedykowane termostaty elektroniczne (do podłogówki).